Analiza doboru słów a wykrywanie depresji

Naukowcy z Uniwersytetu Yale postanowili zbadać czy za pomocą analizy doboru słów można wykrywać depresję?  Czy to, w jaki sposób opisujemy nasze życiowe doświadczenia, jest w stanie wskazywać na nasze mniejsze lub większe skłonności do depresji? 

Okazuje się, że dobór słów może mieć duże znaczenie w wykrywaniu tego poważnego zaburzenia nastroju. Współcześnie coraz więcej osób, w tym dzieci cierpi na depresję. Według danych WHO na świecie jest to około 300 milionów ludzi. Ta liczba niepokojąco rośnie. 

Opis badania

Jak wykazało nowe badanie, sporządzone przez uniwersytet Yale, analiza sentymentu językowego może być przydatnym narzędziem w diagnozowaniu depresji.

„Sentyment językowy” to analiza emocji lub tonacji w tekście. Polega na ocenie, czy dane wypowiedzi są pozytywne, neutralne czy negatywne. Jest często stosowany w badaniach opinii publicznej, mediach społecznościowych i analizie recenzji, aby zrozumieć, jakie emocje wywołuje dany tekst lub komunikat.

Analiza sentymentu to w skrócie proces wykrywania i klasyfikowania nastrojów czy emocji, zawartych w tekście. Stosowana jest w różnych dziedzinach, między innymi w marketingu. 

Uczestnicy badania Yale poproszeni zostali o napisanie o swoich doświadczeniach z ostatnich dwóch tygodni i wypełnienie kwestionariusza oceniającego objawy depresji. Ton wypowiedzi oraz użyte słownictwo ocenione zostały przez ekspertów, a także przez narzędzia sztucznej inteligencji. Eksperci byli w stanie, na podstawie stosowanego przez badane osoby języka oraz ich nastroju, ocenić jak postępuje depresja. Natomiast narzędzia sztucznej inteligencji, analizując nawet krótkie komunikaty językowe, prognozowały przyszłe objawy psychiatryczne.

Specyficzny język osób w depresji

Rezultat badania pokazuje, jak osoby cierpiące na depresję, formułują swoje myśli za pomocą konkretnych słów i zwrotów. Skłonności depresyjne można wykryć, śledząc słowa używane w komunikacji w social mediach oraz sms. Osoby podatne na depresję lub też cierpiące na nią, posługują się częściej niż inni, zwrotami wskazującymi na pierwszą osobę, takimi jak „ja”, „mój”, „mnie” – oraz zdecydowanie mniej zaimkami w drugiej i trzeciej osobie, czyli „ona”, „oni”, „ich”. Często operują słowami oznaczającymi trudne czy negatywne emocje podczas komunikowania się za pomocą wiadomości SMS z często wybieranymi  kontaktami. Okazuje się także, że uczestnicy badania Yale, którzy z kolei w korespondencji sms czy swoich social mediach, rzadziej wybierają język nawiązujący do pierwszej osoby, wykazują lepsze reakcje na leczenie online. 

Kolejna zależność, jaka została zbadana, to związek między sentymentem językowym aktualnym tzn. nie długotrwałym nastrojem. Przeprowadzając badania, naukowcy musieli wykluczyć potencjalne czynniki związane z dynamiką nastroju.

Aktualny nastrój, a badanie sentymentu językowego 

W badaniu opisane zostały stany afektywne każdego z uczestników, takie jak nastrój i specyficzne reakcje emocjonalne na dobre i złe wiadomości. Sentyment językowy wykazuje powiązania z dynamika nastroju. Przeanalizowano również czy możliwe jest przewidywanie przyszłych objawów depresyjnych w oparciu o aktualny nastrój. Wywnioskowano, iż krótkotrwały nastrój nie generuje zmian depresyjnych, ale właśnie sentyment językowy po uwzględnieniu aktualnego nastroju może być pomocnym narzędziem do wykrywania zmian depresyjnych. 

Sugeruje to, że kluczowe w badaniu sentymentu okazały się cechy analizowanego języka, które mogą sugerować objawy depresyjne; a nie przejściowe procesy, jakie zmieniają się z dnia na dzień. Badanie to pokazuje, że sentyment językowy w krótkich pisemnych odpowiedziach,  dostarcza unikalnych informacji na temat przewidywania zmian depresyjnych.

Uczestnikom badania zadano dziewięć pytań otwartych. odpowiedzi na te pytania, które mogą być zebrane w ciągu nawet dziesięciu minut, zawierają  już krytyczne informacje, przydatne, aby wykryć stany depresyjne. Pytania te dotyczą doświadczeń uczestników związanych z takimi obszarami jak nastrój, zainteresowania, stan odżywienia, poziom ogólnej satysfakcji życiowej, postrzeganie siebie, aktywność fizyczna, jakość snu, czy koncentracja. 

Podsumowanie 

Analiza języka może być użytecznym narzędziem w diagnozowaniu i monitorowaniu depresji, pomagając specjalistom lepiej zrozumieć stan psychiczny pacjentów i dopasować odpowiednie metody leczenia. Dzięki temu możliwe będzie wczesne wykrywanie symptomów i reagowanie, zanim będzie późno. Zrozumienie unikalnego tonu emocjonalnego wypowiedzi każdego z uczestników, dzięki analizie sentymentu językowego, może być pomocne w dobraniu leczenia tak, aby odpowiadało ono konkretnym indywidualnym potrzebom. Możliwe będzie też śledzenie postępów danego pacjenta. Być może kiedy takie narzędzie będzie już bardziej popularne, więcej osób będzie mogło korzystać z pomocy w mało inwazyjny sposób.

więcej można przeczytać pod tym linkiem
https://doi.org/10.1073/pnas.2321321121

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *